آموزش رایگان تولید محتوا برای سایت

آموزش تولید محتوا رایگان صد در صد کاربردی. آموزش محتوا به شما کمک خواهد کرد که پایه‌ای‌ترین مبحث در حوزه تولید محتوا یعنی نوشتن مطالب را فرا بگیرید؛ همان‌طور که می‌دانید خیلی از افراد توانایی نگارش مقالات تالیفی را ندارند و فقط می‌توانند مطالب دیگران را بازنویسی کنند. ما نیز در این مقاله آموزشی تولید محتوا سعی کردیم تا نکات مقدماتی و عمومی که شما را در نوشتن یک مقاله کمک خواهد کرد را ذکر کنیم.

این نکات باعث می‌شود تا قدم اول را برای یادگیری تولید محتوا فرا گرفته و شروع به محتوا نویسی کنید. همچنین با انجام دادن تمرین‌هایی که ذکر کردیم می‌توانید بعد از گذشت چند هفته محتواهایی روان، خوانا و جذاب را برای وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خود و دیگران تهیه و تنظیم کنید.

در ضمن یک خبر خوب هم در انتهای مقاله برای شما خواهیم داشت که قطعاً خوشحالتان خواهد کرد.

آموزش رایگان تولید محتوا
آموزش محتوا

چرا یادگیری تولید محتوا اهمیت دارد؟

 • اول‌ از همه بیاید بررسی کنیم که چرا محتوا نویسی در کسب ‌و کارهای اینترنتی دارای اهمیت زیادی است؟
 • اصلاً چرا ما باید زمان با ارزش خود را صرف مطالعه مقاله آموزش تولید محتوا یا تولید یک مقاله برای وب‌سایت خود کنیم؟
 • یا چرا گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها اهمیت زیادی به مبحث تولید محتوا می‌دهد؟

اگر سری به وب‌سایت‌های آموزش تولید محتوا بزنید مشاهده خواهید کرد که تمامی آن‌ها می‌گویند: تولید محتوا یکی از نیازهای اصلی کسب‌وکارهای اینترنتی است و شما نیز بایستی آن را یاد بگیرید. ولی بیاید از بعد روانی، محتوا نویسی و تأثیر آن بر روی ذهن مخاطب را درک کنیم.

انسان‌ها از گذشته تا به امروز توجه ویژه‌ای به شخصی داشتند که به آن‌ها اطلاعات ارزشمند ارائه می‌کند؛ اگر به فیلم‌های تاریخی شرقی نگاهی بیندازید می‌بینید که شخصی از یک استاد پیر، شمشیرزنی را یادگرفته و احترام ویژه‌ای نیز برای استاد خود قائل است؛ حتی در بعضی مواقع یک استاد یا معلم برای آن‌ها حکم پدر را خواهد داشت. (یکی از سریال‌های معروف در این زمینه افسانه جومونگ است).

در حوزه فروش و فضای اینترنتی نیز کاربران علاقه دارند تا از شخصی خرید یا پیروی کنند که به آن‌ها اطلاعات مفید و ارزشمندی ارائه می‌کند. این اطلاعات تنها با تولید محتوا و انتشار آن در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی امکان پذیر است، شما با تولید محتوا می‌توانید اطلاعات آموزشی یا خبری در حوزه کاری خود به کاربران داده و خودتان را از نظر آن‌ها یک متخصص جلوه دهید. گوگل نیز بر همین اساس سعی می‌کند به وب‌سایت‌ها اعتبار و ارزش ارائه دهد.

به همین دلایل است که کسب‌وکارهای اینترنتی نیازمند تولید محتوا با ارزش در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی هستند. آن‌ها سعی می‌کنند تا با استفاده از ذهن خلاق نویسندگان، محصولات خود را به فروش رسانده و در نتایج اول گوگل نمایش داده شوند.

شما نیز می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و با یادگیری این حرفه توسط دوره‌های تخصصی یا مقالات آموزش رایگان تولید محتوا که در سطح اینترنت وجود دارند، از این حوزه کسب درآمد کنید.

برای تبدیل‌شدن به یک نویسنده باید چه‌کارهایی انجام دهیم؟

تولید محتوا در ایران رونق زیادی پیداکرده است و بسیاری از اشخاص به دنبال یادگیری آن هستند، ولی متأسفانه دوره‌های آموزشی که در این زمینه تولید شدند به مباحث کاملی نمی‌پردازند و تنها به معرفی ابزارها، منابع، پرسونای مخاطب و… بسنده می‌کنند.

ولی یکی از اصلی‌ترین مباحث در زمینه تولید محتوا موضوع “چگونه نوشتن” است که بسیاری از دوره‌های آموزشی به آن نمی‌پردازند. قبل از وارد شدن به مباحث تخصصی تولید محتوا در ابتدا باید یاد بگیرید که چگونه یک خط یا پاراگراف را به‌صورت تالیفی بنویسید؟ نویسندگی، انتشار موضوعات و خلاقیت ذهن شما بر روی یک صفحه Word هست که متاسفانه خیلی از افراد نمی‌توانند این کار را انجام داده و در آخر به بازنویسی روی می‌آورند.

برای حل این مشکل یک فرمول ساده وجود دارد که با تکرار آن به‌ مرور زمان می‌توانید خودتان را تبدیل به یک نویسنده حرفه‌ای کنید. این فرمول نیز “بخوانید، ببینید و بنویسید” است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

آموزش محتوا

یادگیری تولید محتوا به روش بخوانید، ببینید و بنویسید.

برای یادگیری نویسندگی در ابتدا بایستی از خواندن و دیدن شروع کنید؛ سعی کنید کتاب‌ها و مقالات مختلفی که در حوزه‌های متفاوت وجود دارند را مطالعه کنید، مشاهده کردن متن‌های دیگران باعث می‌شود که خلاقیتتان در تولید محتوا بیشتر شده و دایره لغاتتان نیز افزایش پیدا کند. به‌صورت کلی یک نویسنده خوب باید حداقل 10 صفحه مطالعه به‌ صورت روزانه داشته باشد تا با نحوه نگارش و جمله‌بندی‌های نویسندگان مختلف آشنایی پیدا کند.

راز خاصی برای تبدیل شدن به یک کارشناس تولید محتوا حرفه‌ای وجود ندارد، کافیست فقط از این فرمول استفاده کرده و بعد از آن شروع به تمرین و نوشتن مقالات مختلف کنید. انجام دادن این فرآیند در طولانی مدت باعث می‌شود که ذهن شما کم کم به نوشتن عادت کرده و بتوانید محتواهای تالیفی خودتان را بنویسید.

برای یادگیری تولید محتوا، تمرین کنید

برای این که بتوانید مطالب خود را مانند نویسندگان حرفه‌ای کاملا روان و خوانا بنویسید نیاز است که تمرینات زیادی را در این زمینه انجام دهید؛ حتی مشاهده بهترین دوره‌های آموزش تولید محتوا برای سایت نیز بدون تمرین نمی‌توانند از شما یک نویسنده یا کارشناس تولید محتوا حرفه‌ای بسازند.

ما سعی کردیم تا در ادامه مقاله چند تمرین ساده برای نوشتن به شما ارائه دهیم تا بتوانید با تکرار آن‌ها نویسندگی را برای خودتان آسان‌تر کنید.

1. ضبط صدا و تبدیل آن به متن؛ درباره موضوع موردعلاقه‌تان چند دقیقه صحبت کرده و آن را ضبط کنید، سپس تمامی صحبت‌های خود را بنویسید و سعی کنید تا کلمات شکسته جملاتتان را تصحیح کنید.

این تمرین باعث می‌شود تا بتوانید به‌راحتی هر چیزی که در ذهنتان می‌گذرد را در لحظه تبدیل به نوشته کنید؛ بعد از چندین بار که این تمرین را انجام دهید می‌توانید متن‌هایی روان و ساده برای کاربران ارائه دهید.

2. روزانه درباره هر چیزی بنویسید؛ سعی کنید هر روز 1000 کلمه درباره موضوعاتی که در ذهنتان می‌گذرد بدون اصلاح غلط‌های املائی و نگارشی بنویسید. درصورتی‌که این تمرین را مدام تکرار کنید پس از چند هفته می‌توانید قفل ذهنی خود را شکسته و به‌راحتی درباره موضوعات موردعلاقه‌تان ساعت‌ها مقاله بنویسید.

3. بازنویسی مقالاتی که می‌نویسید؛ نوشته‌هایی که در تمرین اول و دوم انجام دادید را یک‌بار بازنویسی کنید. بازنویسی کردن مقالات باعث می‌شود تا ذهنتان در نوشتن خلاق‌تر شده و دایره لغاتتان نیز بالاتر رود.

4. خاطره‌نویسی کنید؛ درباره موضوعاتی که درگذشته برای شما اتفاق افتاده است بنویسید، همچنین سعی کنید در متن فضاسازی خوبی انجام دهید و به جزئیات نیز اشاره داشته باشید. درصورتی‌که این تمرین را به‌خوبی انجام دهید می‌توانید در طولانی‌مدت داستان‌گویی حرفه‌ای در مقالاتتان انجام دهید.

5. آموزش نحوه انجام دادن یک کار را بنویسید؛ در موضوعاتی که در آن‌ها تخصص دارید یک مطلب آموزشی بنویسید و نحوه انجام دادن آن را در مقاله خود به صورت کامل تشریح کنید. ابتدا سعی کنید در ذهن خود تمامی مراحل کار را تصور کرده و سپس هر قسمت را به‌صورت جداگانه در یک پاراگراف بنویسید.

این تمرین به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مقالات آموزشی مختلفی را به‌راحتی نوشته و انتشار دهید.

6. بازنویسی فایل‌های صوتی و پادکست‌ها؛ یک کتاب صوتی تهیه کرده و هر یک دقیقه از آن را به‌صورت خلاصه تایپ کنید. با انجام دادن این کار می‌توانید مهارت خود را در زمینه خلاصه نویسی نیز افزایش دهید.

شما می‌توانید با انجام دادن این 6 تمرین تخصص خود را در ساده‌نویسی، خلاصه نویسی و همچنین داستان‌نویسی بیشتر کنید؛ یادگیری مباحث مقالات و دوره‌های آموزش تولید محتوای متنی تنها به تمرینات شما بستگی دارد؛ هرچه قدر که بیشتر در این زمینه تمرین کنید قطعاً متن‌های بهتری را خواهید نوشت.

موقع نوشتن محتوا باید چه کارهایی انجام دهیم؟

هر تخصص و شغلی که انتخاب می‌کنید دارای یکسری چهارچوب و قوانین است که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید کیفیت کارهای خود را در آن حوزه بالاتر برده و تبدیل به یک شخص حرفه‌ای شوید. در نویسندگی هم این قوانین وجود دارند و شما می‌توانید با رعایت کردن آن‌ها در زمان نگارش یک مطلب، کیفیت کار خود را به‌صورت قابل توجهی افزایش دهید.

 به‌ جز نوشتن هیچ کار دیگری نکنید

اولین قانونی که در مقاله آموزش رایگان تولید محتوا به آن اشاره می‌کنیم مربوط به ویرایش مقالات است. بسیاری از افراد هنگامی که اولین خط یا پاراگراف مقاله خود را می‌نویسند، شروع به ویرایش غلط‌های املائی و نگارشی آن می‌کنند که با همین کار کیفیت محتوای خود را به شدت پایین می‌آورند.

زمانی که در هنگام نگارش یک مطلب، آن را ویرایش می‌کنید اکثر ایده‌هایی که برای نوشتن ادامه مقاله در ذهنتان دارید پاک می‌شوند و به‌ سختی می‌توانید آن را به پایان برسانید. به هیچ‌ وجه نباید رشته کلام از دستتان در برود و همیشه سعی کنید تا ویرایش را به بعد از به پایان رساندن مقالات موکول کنید.

بسیاری از نویسندگان حرفه‌ای یک یا دو ساعت قبل از انتشار محتوا، مقالات خود را ویرایش می‌کنند و یک وقفه 1 الی 3 روزه بین زمان نوشتن مقاله و ویرایش آن می‌اندازند. این کار باعث می‌شود که ذهن استراحت کرده و در هنگام ویرایش مطلب ایده‌های جدیدتری را به متن اضافه کنند و ویرایش بسیار تمیزتری داشته باشند؛ ما نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم ویرایش مطالب خود را حداقل یک روز بعد از نگارش مقاله انجام دهید.

همچنین سعی کنید در هنگام نوشتن یک مقاله، خوراکی و غذا نخورید زیرا این مکث کوتاه باعث می‌شود تا ایده‌هایی که در ذهنتان برای نوشتن ادامه مطالب دارید پاک شده و از جذابیت و روان بودن مقاله شما به‌ شدت کاسته شود. در ضمن خوردن ناهار در بین کار باعث می‌شود که ذهن خسته‌تر شده و نیاز به یک خواب ظهرگاهی داشته باشید، پس سعی کنید تا پایان نگارش محتوای خود ناهار یا شام نخورید.

تمرکز خود را رعایت کنید تا محتواهای پرمخاطبی به‌دست بیاورید

یادگیری نگارش و نوشتن یک مقاله به‌ هیچ وجه نمی‌تواند تضمینی بر کیفیت بالا مقالات شما باشد. یک تولید کننده محتوا خوب باید بتواند در هنگام نویسندگی تمرکز بالایی را نیز بر روی کار خود گذاشته و تمامی مواردی که باعث برهم زدن تمرکز او می‌شود از خود دور کند.

درصورتی که در هنگام نگارش یک مقاله تمرکز شما به‌صورت مداوم بهم میخورد، قطعا کیفیت متنی که می‌نویسید نیز کاهش پیدا می‌کند. در اینجور مواقع ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به‌صورت کامل فایل Word مقاله خود را پاک کرده و از ابتدا با تمرکز بیشتری شروع به نوشتن کنید.

همه افراد می‌توانند چند مطلب درباره موضوعات مختلف بنویسند ولی کیفیت بالای یک متن هست که باعث ایجاد تفاوت بین نوشته‌های یک نویسنده حرفه‌ای و مردم عادی می‌شود؛ پس هر زمان که حس کردید بر روی محتوا خود تمرکز ندارید و از کیفیت آن کاسته شده است مقاله را از ابتدا بنویسید.

تمرکز در نویسندگی به قدری مهم است که حتی بسیاری از تولید کنندگان محتوا برای برهم نخوردن تمرکز خود کلیدواژه‌ها را در هنگام ویرایش متن به مقاله اضافه می‌کنند. زمانی که ذهن خود را به‌سمت جای‌گذاری کلید واژه‌ها ببرید، همین مورد باعث می‌شود تا ذهن شما درگیر کلیدواژه‌ها شده و رشته کلام از دستتان در برود.

در بین کارتان ممکن است مواردی مثل تماس گرفتن با یک شخص، پرداخت پول قبض آب، برق و گاز و… در ذهنتان خطور کند و مشغول فکر کردن به آن‌ها شوید. در این مواقع بهتر است برای آرامش ذهن و رهایی از این افکار یک دفترچه یادداشت در کنار خود قرار داده و تمامی افکاری که ذهنتان را به خود مشغول کرده است را در آن وارد کنید. این کار باعث می‌شود تا با خیال آسوده‌تری متون خود را بنویسید.

افزایش اعتبار نوشته‌ها با استفاده از سخنان افراد مشهور

یک نویسنده حرفه‌ای باید بتواند پکیج کاملی از یک مقاله عالی را به کارفرما یا مخاطبین خودش ارائه دهد. استفاده از نقل و قول‌ها یا سخنان افراد مشهور در محتوا باعث می‌شود تا به مطالب خود اعتبار بخشیده و جذابیت خاصی را به آن اضافه کنید. همچنین کیفیت محتوای خود را نیز می‌توانید توسط این جملات بسیار بالاتر از رقیبانتان ببرید.

بسیاری از افراد به‌دنبال این هستند تا محتوایی را مطالعه کنند که یک شخص معتبر آن را تایید کرده است و دارای اعتبار زیادی نیز باشد، با اضافه کردن سخنان افراد مشهور به مقاله خود می‌توانید این اعتبار را به مقاله خود بخشیده و کاربران بیشتری را مجاب به مطالعه ادامه آن کنید.

برای به‌دست آوردن جملات اینگونه افراد کافیست پیج‌های اینستاگرامی انگیزشی را دنبال کنید یا در اینترنت به‌دنبال سخنان افراد مشهوری که در زمینه تخصصی شما فعالیت داشتند بگردید. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم هرجایی که یک نقل و قول مشاهده کردید آن را یادداشت کنید، زیرا هر کدام از آن‌ها قطعا یک‌ روزی به کارتان می‌آید.

یادگیری و آموزش تولید محتوا به همین‌جا ختم نمی‌شود!

در این مقاله سعی کردیم تا مقدماتی‌ترین مباحث را برای یادگیری نویسندگی و تبدیل‌شدن به یک کارشناس تولید محتوا حرفه‌ای برای شما بازگو کنیم. قطعاً برای پیشرفت و یادگیری تکنیک‌ها، استراتژی‌ها و بازاریابی محتوایی بایستی دوره‌های آموزشی کامل و جامعی را مشاهده کنید که توسط اساتید مجرب تهیه شدند.

همچنین شما می‌توانید برای یادگیری بیشتر مباحث تولید محتوا از کتاب‌های ذیل استفاده نمایید؛

 1. ماشین محتوا اثر دن نوریس
 2. بازاریابی محتوایی در رسانه‌های اجتماعی اثر جیم بری
 3. بازاریابی محتوایی اثر جو پولیتسی

خبر خوبی که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم که باعث ایجاد انگیزه در یادگیری شما می‌شود این است که اگر بتوانید محتوا نویسی را به‌صورت حرفه‌ای یاد بگیرید، خواهید توانست تا در آزمون استخدامی بامحتوا شرکت کرده و پس از قبولی در آن شروع به کسب درآمد و رزومه سازی در این حرفه بکنید.

کسب در آمد از طریق تولید محتوای متنی

پس همین حالا دست ‌به ‌کار شوید و تمریناتی که برای شما در مقاله آموزش رایگان تولید محتوا درج کردیم را انجام دهید تا در چند هفته آینده شاهد حضور شما در با محتوا باشیم.

چگونه نوشتن محتوا را شروع کنم؟

نوشتن محتوا در 7 مرحله آسان؛

 1. از سفره صبحانه خود عکس بگیرید و در مورد آن بنویسید اولین قدم مهم.
 2. یک وب سایت یا وبلاگ راه اندازی کنید.
 3. نمونه کار عالی بخوانید.
 4. خود را به جای مشتری یا بازدیدکننده تصور کنید.
 5. محتوا های شغلی مختلف را بررسی کنید.
 6. توصیفات مشتریان خود را جمع آوری کنید.

محتوا نویس به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

نه مهارت برای نویسندگان محتوا

 • تطبیق پذیری.
 • پژوهش.
 • اصالت
 • بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
 • مدیریت زمان.
 • ارتباطات
 • ویرایش.
 • دانش شبکه های اجتماعی

چگونه می توانم به یک نویسنده موفق محتوا شوم؟

1. باید بر سبک های مختلف نوشتن تسلط داشته باشند.

2. نویسندگان موفق مطالب موضوعات تصادفی را انتخاب نمی کنند.

3. محتوا نویسان موفق اصیل هستند.

4. نویسندگان محتوا سئو ، HTML ، CSS و وردپرس را می دانند.

5. نویسندگان متخصص رسانه های اجتماعی هستند.

محتوای متنی تولید محتواسفارش تولید محتوا

خصوصیات مهم در بامحتوا:

• یونیک بودین متن ها

• تضمین خدمات ( گارانتی 72 ساعته)

• کیفیت بالای متن ها

• قیمت مقرون به صرفه

• تحویل در راس زمان مقرر

• پشتبانی 24 ساعته

• متن ها سئو شده

• سرعت بالا در ارائه خدمات

• تنوع فراوان در انتخاب موضوع

• دسترسی به صدها متخصص تولید محتوا

• دریافت نمونه محتوا رایگان

 

بامحتوا، پادشاهی کن!

شما می توانید برای مشاوره رایگان تولید محتوای سایت خود، با شماره زیر تماس حاصل نمایید

09194050757